Announce

Add a story, deadline to InHouse or an event to the Calendar.

In the news

Read the latest stories featuring UNT people and programs.

Share photos

Share your campus and event photos and view the gallery.

 

Quick links

Common UNT web resources for faculty and staff.

Contact us

Who to Contact. Learn How to... Write for InHouse, Share Photos, and more.

Two officers, six departments honored at Staff Sack Lunch

police officers Bergstrom and RollinsTwo UNT police officers received life-saving awards, and university leaders recognized six departments during the Staff Sack Lunch Oct. 13.

Bob Brown, vice president for finance and administration, praised Lt. Mark Bergstrom and Sgt. Ed Rollins for intervening in suicide attempts. In both cases, the officers prevented the people from harming themselves and referred them for the appropriate care.

Vice presidents also recognized:

financial aid and scholarshipStudent financial aid and scholarships in the Division of Enrollment Management
undergraduate admissionsUndergraduate admissions in the Division of Enrollment Management
photo video teamPhotography and video in the Division of University Relations, Communications and Marketing
administrative information technologyAdministrative information technology in the Division of Finance and Administration
orientation and transitionOrientation and transition programs in the Division of Student Affairs
SACS accreditation teamThe accreditation review team for the Southern Association of Colleges and Schools Commission on Colleges.

 Watch a video of the event.

President Neal Smatresk also recognized Star Performers and Soaring Eagle award winners.

Soaring Eagle awards

  • Babette Allman, registrar
  • Ronda Bewley, academic resources
  • Monique Bird, vice president for university relations and planning
  • Jill Denniston, College of Education student advising
  • Alan Garrison, administrative information technology
  • Gilbert Gilland, facilities
  • John Green, facilities
  • Christopher Hutson, facilities
  • Amanda Moske, institutional research and effectiveness
  • Mary Nixon, advancement
  • Richard Owen, facilities
  • Keitha Robertson, registrar
  • Luke Taylor, facilities
  • Cassandra West, institutional research and effectiveness
  • Pamela Yarbrough, UNT-International

Department/Workgroup Awards

  • Facilities - Information Systems— Ginger Boone, Alan Garrison, Evan Hill, Keith Kellermeyer and Jacob Stein
  • Facilities - Structural Sign Shop — Gill Gilbert, John Green and Luke Taylor
  • Facilities - Automotive Services — Anthony Bell, Jorge Hernandez, Joseph Kelsey, Marta Smith, Robert Steele, Rickey Stinchcomb and Richard Westbrook

Star Performers

  • Shawn Adams, chemistry
  • Anita Adefope, Victory Hall dining services
  • Christina Aguilar, College of Business
  • Ruben Alvarado, teacher education and administration
  • William Bruce Anthony, facilities
  • Elizabeth Assaad, College of Engineering
  • Sandra Atchison, libraries
  • Raymond Banks, computing and information technology center
  • Stephen Bean, police, parking and transportation
  • Rodolfo Benavides, facilities
  • Cheryl Benningfield, Office of Space Management and Planning
  • Sharon Bercel-Kirkpatrick, facilities
  • Mark Bergstrom, police, parking and transportation
  • Natalie Borg, Bruce Hall housing
  • Jeffery Boss, Bruce Hall dining services
  • William Branch, union administration
  • Stacy Buchanan, College of Business
  • Randy Burrow, College of Engineering
  • Lauren Burton, TRIO Center for Student Development
  • Edwin Carrigan, facilities
  • Robert Carroll, facilities
  • Haleigh Ceballos, admissions
  • Joseph Chaney, Pohl Recreation Center
  • Israel Chavarria, Student Health and Wellness Center
  • Payton Climer, College of Engineering
  • Charlotte Cooke, union administration
  • RoyAnn Cox, College of Education-development and external relations
  • Lisa Cuevas, libraries
  • Donald Dakin, libraries
  • Tara Dakin, dining services
  • Nicholas Daniel, Center for Learning Enhancement, Assessment and Redesign
  • Stephanie Deacon, computer science and engineering
  • Karen DeVinney, UNT Press
  • Carla Dixson, financial aid and scholarships
  • Diana Dunklau, Honors College
  • Samuel Earls, Texas Academy of Mathematics and Science
  • Nick Eblen, biology
  • Katherine Edwards, Crumley Hall housing
  • Landon Ellison, College of Engineering
  • Randy Evans, micro maintenance/classroom support
  • Kimberly Faris, institutional research and effectiveness
  • Claudia Ferrer, College of Education student advising
  • Ricky Fields, facilities
  • Sarah Lynn Fisher, libraries
  • Edward Fleming, police, parking and transportation
  • Carol Frederick, Student Health and Wellness Center
  • Mari Jo French, computing and information technology center
  • Olivia Fritts, dean of students
  • John Fryar, facilities
  • Lee Fulton, libraries
  • Lisa Gage, Center for Economic Development
  • Tommy Gambulos, facilities
  • Catherine Ganda, dining services
  • Leesa Garcia, physics
  • Martin Garibay, union administration
  • Alan Garrison, administrative information technology
  • West Gilbreath, police, parking and transportation
  • Sherry Gleaton, financial aid and scholarships 
  • Luke Gonzales, housing custodial services
  • Lindsay Goodman, College of Visual Arts and Design
  • Joshua Gosdin, Victory Hall housing
  • Billi Gravely, educational innovation
  • Bobby Grimes, engineering technology
  • Steven Guerrero, libraries
  • Penny Gustafson, housing administration
  • Valerie Hancock, College of Visual Arts and Design
  • Kevin Haney, provost and vice president for academic affairs
  • Cece Hannah, political science
  • Nathan Hansard, facilities
  • Cody Hardi, biology
  • Carol Hargis, libraries
  • Olivia Harris, College of Arts and Sciences student services
  • Abby Hart, counseling and testing center
  • Brandee Hartley, journalism
  • Amy Hedrick, oral history
  • Sharon Henderson, housing administration
  • Jorge Hernandez, facilities
  • Kathleen Hobson, Multicultural Center
  • Joesph Hoffmann, Center for Learning Enhancement, Assessment and Redesign
  • Cody Howell, police, parking and transportation
  • Sandy Howell, career and leadership development
  • Patricia Huckabee, admissions
  • Samuel Hunter, Pohl Recreation Center
  • Lynda Hutson, facilities
  • Samuel Ivie, libraries
  • America Jacinto, housing custodial services
  • Amanda Johnson, College of Business
  • Leanne Jones, UNT-International
  • Susan Kangas, marketing
  • Tedra Kelley, mechanical and energy engineering
  • Damon Kelley, libraries
  • Darlene Kirby, facilities
  • Gena Kirkwood, career center
  • Laurie Klein, Pohl Recreation Center
  • Andrew Knapik, facilities
  • Briana Knox, libraries
  • Tyra Krause, financial aid and scholarships
  • Katherine Kroh, College of Business student services
  • Glenda Kyser, libraries
  • Katheryn Lane, office of disability accommodation
  • Samantha Lawrence, libraries
  • Julie Leary, biology
  • Jenna Ledford, Center for Learning Enhancement, Assessment and Redesign
  • Thomas Leininger, College of Visual Arts and Design
  • James Lewis, police, parking and transportation
  • Thomas Lilly, kinesiology, health promotion and recreation
  • Joey Macaraeg, College of Business computing center
  • Mark Madlock, Bruce Hall dining services
  • Kathalyn Martinez, College of Business
  • Esmeralda Martinez, dining services
  • Ashley Mason, admissions
  • Dustin Mayfield, admissions
  • Jana McCaslin, police, parking and transportation
  • Robert McCuistion, facilities
  • Virgil McDade, facilities
  • Katy McDaniel, registrar
  • Carla McGuire, office of grants and contracts administration
  • Sharon McKinnis, political science
  • Jessa McKinnis, Santa Fe Square housing
  • Joseph McMullen, union administration
  • Thomas McNeace, campus dining service administration
  • Jami McQueen, marketing
  • Pamela Moore, libraries
  • Jeff Moran, facilities
  • Oxsormira Katherine Neira Gonzalez, facilities
  • Linda Nesloney, computing and information technology center
  • Courtney Newsome, assistant vice president for student affairs
  • Randy Oliver, facilities
  • Dawn Oltman, College of Arts and Sciences student services
  • Maria Ortega, Kerr Hall dining services
  • Andreas Pargulski, dining services
  • Susan Paz, libraries
  • Sally Pettyjohn, computer science and engineering
  • William Pingry, facilities
  • Molly Pitcher, College of Arts and Sciences student services
  • Charles Pittman, biology
  • Maria Puig, biomedical engineering
  • Kaitlin Quinn, College of Business student services
  • Zane Reif, union administration
  • Douglas Renner, Coliseum Gateway Center
  • Rachel Richey, admissions
  • Amy Ringo, financial aid and scholarships
  • Arlene Rivero, counseling and testing center
  • Janet Rogers, counseling and higher education
  • Ramona Rosborough, police, parking and transportation
  • Alma Rudnickaite, catering
  • Jessica Russell, facilities
  • Maureen Saringer, admissions
  • Julie Satagaj, office of grants and contracts administration
  • Hulon Jones Sharpton, facilities
  • Ben Sheffield, facilities
  • James Michael Simmons, Center for Learning Enhancement, Assessment and Redesign
  • Rhonda Sinderson, College of Education
  • Cheryl Smith, facilities
  • Rosalyn Smith, career center
  • Becky Starr, admissions
  • Judy Sternberg, educational innovation
  • Krista Sterzenbach, facilities
  • Adam Stinchcomb, facilities
  • Carrie Stoeckert, computing and information technology center
  • Stacy Suits, College of Business
  • Alketa Sulollari, Coliseum Gateway Center
  • James Taylor, housing custodial services
  • Ernesto Tellez, facilities
  • Amanda Thomas, psychology
  • Lek “Susie” Thomas, Clark Hall dining services
  • Lacey Thompson, financial aid
  • Carla Trujillo, Maple Hall dining services
  • Yasmin Valdez, financial aid
  • Bradley Varcoe, police, parking and transportation
  • Lisa Vining, English
  • Herschel Voorhees, Student Health and Wellness Center
  • John Waldrop, facilities
  • Shannon Walker, facilities
  • Joshua Walton, assistant vice president for student affairs
  • Nancy Warnell, Student Health and Wellness Center
  • Adam Wear, Center for Learning Enhancement, Assessment and Redesign
  • Michael Webb, housing custodial services
  • Shawn Weems, College of Business computing center
  • James West, facilities
  • Lisa Whitby, College of Arts and Sciences student services
  • Michael Wilhelmi, police, parking and transportation
  • Peyton Wilson, office of grants and contracts administration
  • Stacy Wolf, libraries
  • Susan Wood, office of grants and contracts administration
  • Pamela Yarbrough, UNT-International
  • Federico Yoc, catering
  • John Tyler York, College of Visual Arts and Design
  • Julia Young, College of Arts and Sciences
—Matthew Zabel, University Relations, Communications and Marketing
(Photos by Gary Payne  URCM)
 

Posted on: Fri 04 December 2015

Owning Excellence

Faculty and staff members have roles in transforming UNT into a nationally prominent university. Share your ideas on how you can help UNT to own excellence, keep students on track and improve graduation education.

Mean Green Pride

Deadlines

No current Deadlines

Archives